Plaukų augimas – tai dinaminis procesas, kuriam būdingi tam tikri reguliariais intervalais pasikartojantys ciklai.
Tačiau su kiekvienu plauku tenka atsisveikinti – mūsų galvą jis puošia nuo dvejų iki šešerių metų. Per šį laikotarpį plaukas išgyvena įvairias fazes.
1. Anageno (augimo) fazė
Augimo arba anageno fazė trunka nuo dvejų iki šešerių metų. Šiai fazei priklausantys plaukai per mėnesį paauga apie 1 cm. Vidutiniškai šiai fazei priklauso apie 80–90 % visų plaukų.
2. Katageno (pereinamoji) fazė
Pasibaigus plaukų augimo laikotarpiui plaukas atsiskiria nuo šaknies ir palaipsniui yra stumiamas galvos odos kryptimi. Ši fazė (taip pat vadinama katageno faze) trunka iki dviejų savaičių. Jai priklauso apie 1 % visų galvos odą dengiančių plaukų.
3. Telogeno (ramybės) fazė
Plaukui visiškai atsiskyrus nuo šaknies jis netenka prieigos prie maisto medžiagų. Šiai fazei priklausantys plaukai iškrenta per tris arba keturis mėnesius.
Tada plauko folikulas, kurį senasis plaukas išstūmė į galvos odos paviršių, vėl nugrimzta į gilesnius odos sluoksnius. Prasideda naujas plaukų augimo ciklas, o plauko šaknis ir vėl pradeda gaminti ląsteles – išauga naujas plaukas. Šiai fazei priklauso apie 10–30 % plaukų.
Kiekvieną dieną žmogus įprastai praranda apie 80–100 telogeno fazei priklausančių plaukų, nes ne visi plaukai yra toje pačioje augimo fazėje. Tik ilgesnį laikotarpį matydami, jog prarandate daugiau nei 100 plaukų, galite įtarti gausų plaukų slinkimą.